Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Google’dan Şifrelere Donanımsal Çözüm

19 Ocak 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.885 Kez Ziyaret Edildi.

Google'dan Şifrelere Donanımsal Çözüm

Güvenlik için sitelerde kullanılan şifreler, aslında o kadar da güvenli değiller. Google’ın “şifre” problemine çözümü ise donanımsal olarak geliyor.

Artık bilindiği gibi İnternet üzerinde kullanılan şifreler, güvenlik için pek de yeterli değil. İnsanların “123456” gibi basit şifreler kullanıyor olması da bu duruma yardımcı oluyor.

Google ise bu durumun çözümünün donanımsal olduğunu düşünüyor. Yubico adı verilen bu küçük USB doğrulama cihazı, bütün şifresel problemleri çözebilir. Peki Yubico nasıl çalışıyor? Chrome web tarayıcısının biraz modifiye edilmiş versiyonuyla birlikte kullanıcı, bu küçük USB kartı PC’sinin USB girişine takıyor ve kişi otomatik olarak Google hesabına giriş yapmış oluyor.

Bu şekilde kişinin şifreyi çaldırması ya da başka bir noktadan giriş yapılması gibi bir problemle karşılaşılmamış oluyor.

Tabi Yubico’nun da bazı problemleri yok değil. Örneğin bu küçük USB kartı kaybetmeniz ve çaldırmanız durumunda şifrenizi kaybetmekten daha büyük bir risk oluşacağı aşikar. Google bu sistemi bilgisayar üzerindeki bir doğrulama sistemiyle birleştirerek güvenliği arttırmayı planlıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac