Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Google Glass sizi böyle tanıyacak!

16 Mart 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 800 Kez Ziyaret Edildi.

Google Glass sizi böyle tanıyacak!

Google’ın gelecekten fırlayan gözlükleri sizi yüzünüzden değil, bakın nerenizden tanıyacak!

Google Glass için geliştirilen ilk üçüncü parti uygulama, insanları kıyafetlerine göre tanıyabiliyor.

Duke University araştırmacıları tarafından geliştirilen, Google’ın da fon desteğini arkasına alan uygulama (PDF), insanları kıyafetlerine, ayakkabılarına, takılarına ve gözlüklerine göre tanıyabiliyor. Uygulamanın programcıları, Google Glass ile arkadaşlarınıza baktığınızda her birinin ismini görebileceğinizi söylüyor.

Programcılar, isimlerin görünmesini istemeyenlerin sadece Tweet mesajlarını paylaşabileceklerini söylüyor. Geliştiriciler, hava alanında ki insanlar, ‘taksiyi paylaşacak biri aranıyor’ Tweet’ini paylaşabilirler örneğini veriyor.

Uygulama, o an telefonlarını kullanan kullanıcıların birkaç fotoğrafını çekiyor ve bu fotoğrafları “spatiogram” adında bir dosyada saklıyor, kullanıcının “parmak izi” yakındaki akıllı ceplere yayınlanıyor. Kullanıcı, Google Glass sahibinin görüş alanına girdiğinde ekranda onu tanıtan bir ok ve bilgi görünüyor.

PivotHead kameralarıyla ve Samsung Galaxy cep telefonları ile yapılan testte Google Glass‘ın insanların yüzde 93’ünü tanıdığını söylüyor (ön taraftan). Arkası dönük ve diğer açılardaki insanları tanıma biraz daha yavaş olsa da, başarısı yüzde 96 ile oldukça yüksek.

Programın yüz yerine kıyafetleri kullanmasının nedeni ise gizlilik. Örneğin şapkanızı değiştirmek, sizi yeniden isimsiz hale getiriyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac