Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Google Dijital Miras Bırakma İmkânı Sağlayacak

18 Temmuz 2013 | Yazar: Umut Çanak | Yorum yok | 1.067 Kez Ziyaret Edildi.

Google Dijital Miras İmkânı Sağlayacak

Google, kullanıcıları için öldükten sonra “dijital miras bırakma” şansı sunacak. Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirebilecek ya da yakınlarına bırakabilecek.

Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ve bu türden verilerine ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacağını açıkladı. Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirme seçeneğine sahip olacak. Uygulama sayesinde “dijital miras” bırakabileceği söyleniyor. Google, AB’nin, Avrupa yasalarını ihlal edebileceği uyarısına rağmen yeni gizlilik politikasını geçen yıl uygulamaya başladı. Google’den yapılan açıklamada “Bu yeni uygulamanın siz öldükten sonra da dijital dünyanızı korumanıza imkân sağlayacağını umuyoruz” denildi.

Google, kullanıcılara elektronik verilerin geleceği ile ilgili ölümden sonra olmak üzere 3,6,9 ay veya bir senelik seçenekler sunulacağını belirtiyor. Öte yandan belli verilerin ya da telefon numaraları gibi bilgilerin diğer hizmet ortamlarından yönlendirilmesi de söz konusu olabilecek. Google, verilerin yok edilmesi ya da benzeri bir işlemin yapılması öncesinde ilgili kişinin telefonuna ya da alternatif bir elektronik posta adresine hatırlatma ve uyarı mesajı gönderileceğini belirtiyor. Dijital verilerin silinip silinmeyeceği ile ilgili tartışmalar gündeme gelmişti. Google, YouTube‘un yanısıra fotoğraf paylaşım ortamı Picasa ve Blogger‘ın da sahibi.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Umut Çanak

http://mikrooplazmik.blogspot.com/ Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. 2012 yılında "Web Programcılığı" bölümünden mezun oldum. Şu aralar üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Üniversitede ise "Görsel İletişim Tasarımı" bölümünü okumayı istiyorum.

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac