Çatlak Dünya » Anasayfa » Android

Galaxy W Root ve Unroot Yapma

21 Ağustos 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | 4 yorum | 5.614 Kez Ziyaret Edildi.

Galaxy W Root ve Unroot Yapma

Merhabalar bu gün sizlere “Galaxy Wonder” Telefonunuzu Root yapma ve Unroot yapmayı anlatacağım root ne derseniz telefonunuzda bulunun kısıtlamayı kaldırmak oluyor.

Root bir yetki türüdür tam yetki anlamına gelir eğer acemiyseniz önermem ama telefonunuzun performansını arttırmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

İşlemleri anlatmadan önce şunu da söyleyeyim eğer telefonu rootlarsanız garanti dışına çıkar ama üzülmeyin rootmak kalıcı bir şey değildir. Sonra unroot yaparsınız sorun kalmaz.

Not: Rootmak dediğim gibi tam yetki anlamına gelir yani bazı root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz başka bir rom yükleyebilirsiniz.

Root Nasıl Atılır ?

Adımları takip edin…

İlk olarak telefonununuzun ana dizinine yani “sdcard” giriyoruz aşağıda vereceğim dosyayı yani update.zip içerisin atıyoruz ama sakın zipten çıkarıp atmayın .zip şeklinde atın tekrar söylüyorum zipten çıkartmayın!

sdcard” içerisine attıktan sonra telefonu “recovery mode” getirin nasıl getireceğinizi bilmiyorsanız Galaxy W Recovery Mode Alma yazımızı okuyabilirsiniz. Yada kısaca anlatayım telefon kapalıyken ses açma + orta tuş + güç düğmesine basıyoruz ekrana görüntü gelince güç düğmesinden elimizi çekiyoruz ama ses açma  + orta tuş basılı bırakıyoruz ekrana aşağıdaki resim gelecek

galaxy-wonder-recovery-1

Daha sonra Menü  tuşuna basıyoruz.

galaxy-wonder-recovery-menu

Recovery Mode görüntüsü;

galaxy-wonder-recovery-panel

Recovery Mode girdikten sonra ses açma ve kısma tuşlarıyla “apply update from sdcard” seçeneğinin üzerine geliyoruz ve orta tuş ile seçiyoruz. Sonra yine ses açma ve kısma tuşlarıyla update.zip üstüne gelip orta tuş ile seçiyoruz sonra güncelleme işlemi olacak daha sonra seçeneklerden “reboot system now” seçeneğini orta tuş işe seçiyoruz sonra telefon baştan başlayacak eğer uygulamalar arasında “Superuser” adında bir uygulama varsa root işlemi başarıyla tamamlanmıştır eğer yoksa bir yerde hata yapılmıştır adımları tekrardan yaparsınız

Unroot nasıl yapılır ?

Root işlemini yaparken “sdcard” atılan update.zip yerine unroot.zip dosyasını atıyoruz, recovery mode de unroot.zip seçiyoruz bu kadar basit sonra yine telefonu “reboot system now” yapıp baştan başlatıyoruz “Superuser” uygulaması kaybolduysa işlem tamamlanmıştır.

Gerekli Dosyalar;

Root için gerekli update.zip

Unroot için gerekli unroot.zip

Önemli Not: Root veya unroot sırasında bir hata yaparsanız yada bir sorun olursa ben sorumlu değilim hata olma olasılığı düşüktür ama ben yinede söyleyeyim baştan ben hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmem..

Gördüğünüz gibi root ve unroot işlemi hiç de zor değilmiş ama yinede anlamadığınız bir yer olursa yorum atın ben cevaplayacağım.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac