Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

FIDO ile Köpeklerle İletişim Kurulacak

22 Temmuz 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | 1 yorum | 923 Kez Ziyaret Edildi.

FIDO ile Köpeklerle İletişim Kurulacak

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim adamı evcil hayvan besleyenlerin oldukça ilgisini çekecek bir giyilebilir teknoloji projesi üzerinde çalışıyor.

Business Insider’ın haberine göre aralarında Google Glass’ın teknik müdürü olan Thad Starner’ın da bulunduğu araştırmacıların geliştirmekte olduğu proje köpeklerin sahipleriyle iletişim kurmasını sağlayacak.

FIDO isimli proje üzerinde sensörler bulunan bir yelek ve ağızlıktan oluşuyor. Köpek ağızlığı ısırdığında sahibinde bulunan cihaza sinyal gönderiyor.

Cihazın geliştirilmesindeki asıl amacın engelli kişiler ve polis memurlarının kullanımı için olduğu belirtiliyor. FIDO sayesinde özellikle bomba uzmanlarına ait köpekler polisler ile rahatça iletişim kurabileceği düşünülüyor.

Ayrıca cihazın engelli kişilere yön bulmada yardım eden köpekler üzerinde de oldukça faydalı olabileceğim belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac