Çatlak Dünya » Anasayfa » Sosyal Medya

Facebook’a girmeniz yasaklanabilir!

13 Haziran 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 896 Kez Ziyaret Edildi.

Halka arz sonrası kendi kuralları ve güvenlik politikaları konusunda değişikliklere gitmeye başlayan Facebook, şimdi de zararlı yazılımlara savaş açıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Facebook ekibi, bilgisayarını zararlı yazılımlardan temizlemeyen kullanıcıların Facebook’a girmesinin yasaklanacağını duyurdu.

Dünyanın en popüler sitelerinden biri olarak güvenlik konusuna her zaman önem veren Facebook, artık kullanıcılarını da güvenlik konusunda denetlemeye başlıyor. Zararlı yazılımlar konusunda bir güvenlik grubuyla işbirliğine giden şirket, kullanıcıların zararlı yazılımlar kullanıp kullanmadığını kontrol edecek. Zararlı yazılımlara sahip kullanıcıların birkaç kez uyarı alacak ve eğer bilgisayarını temizlemezse Facebook’a girmesi yasaklanacak.

Facebook şuan “DNSChanger” adlı truva atı için denetleme yapmaya başladı. 2007 yılında ortaya çıkan bu zararlı yazılım, DNS adreslerini otomatik olarak değiştiriyor ve hackerlara ait DNS’lere yönlendiriyor. Böylece yasa dışı reklam gösterimi ve başka sitelere yönlendirme gibi işlemler uygulanabiliyor. Bu yazılımın bilgisayarına bulaştığı kullanıcılar, Facebook’a ait olduğunu sandığı linklere ya da reklamlara tıklayıp istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliyor. Bu da zaman zaman Facebook’un suçlu gibi görünmesine sebep oluyor. Facebook ekibi, bunun önüne geçebilmek adına “DNSChanger” bulaştığı tespit edilen kullanıcıları 9 Temmuz’dan itibaren engellemeye hazırlanıyor. Üstelik sadece Facebook değil, diğer önde gelen siteler de bu engellemeye katılacak.

Eğer siz de benzer bir uyarı aldınız ya da DNSChanger mağduru olup olmadığınızı merak ediyorsanız bu adresüzerinden kontrol edebilirsiniz. Durumunuz yeşil ise bilgisayarınız temiz demektir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac