Çatlak Dünya » Anasayfa » İnternet Haberleri

Facebook, yüz tanımada insana yaklaştı!

25 Mart 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 522 Kez Ziyaret Edildi.

facebook-yuz-tanima-sistemi

Facebook’un kendi geliştirdiği bu etkileyici teknoloji, bakın hangi seviyelere kadar ulaşmış…

Facebook‘un kendi evinde geliştirdiği yüz tanıma teknolojisi, insanlarıa yakın bir doğruluğa ulaştı.

Technology Review‘un raporuna göre Facebook’un geliştirdiği yüz doğrulama yazılımı, fotoğraflardaki belirli bir kişiyi neredeyse her seferinde tanıyabiliyor. Üstelik sözkonusu kişinin fotoğrafta hangi tarafa baktığının önemi yok. “Deep learning” adındaki yeni yapay zeka teknolojisi sayesinde araştırmacılar, farklı ışıklandırmalara sahip fotoğraflarda bile yüzde 97.25‘lik bir doğruluğa ulaşmayı başardılar.

facebook-yuz-tanima

Facebook’un elde ettiği bu sonuçları insanların yüz algılama yetenekleriyle karşılaştırmak mümkün. İnsanların belirli bir kişiyi tanıma oranının yüzde 97.53 doğruluğunda olduğu söyleniyor.

Facebook yapay zeka takımı üyesi Yaniv Taigman, insan performansını yakından incelediklerini, en son yazılımlarında birçok tanıma hatasını ortadan kaldırdıklarını söylüyor. DeepFaceteknolojisi, yüz tanıma için tek bir fotoğraf yerine yüzün göründüğü iki farklı fotoğrafa odaklanıyor. Yüzün açısını öne bakacak biçimde değiştiren yazılım, bu 3 boyutlu görüntülere “simüle edilmiş sinir ağı” ekleyerek, yazılımı iki farklı resimdeki yüzün aynı kişiye ait olduğuna ikna ediyor.

Yüz tanıma teknolojisi, yakın gelecekte Facebook’a yeni yüklediğimiz fotoğraflardaki kişilerin otomatik olarak etkilenmesinin önerilmesi olarak karşımıza çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac