Çatlak Dünya » Anasayfa » Sosyal Medya

Facebook Profiliniz ne kadar düzenli ?

8 Ekim 2011 | Yazar: Mümin Köykıran | 2 yorum | 1.684 Kez Ziyaret Edildi.

Malum facebook artık hayatımızın bi parçası oldu. Bilgisayardan kalkınca telefona giriyoruz direk. Arkadaş sayımız arttıkca popüleri artıyor. Yada öyle sanıyoruz sadece… Peki facebook hesabınız o kadar güvenlimi… ? Facebook hesabınızı güvenli yapmanın yollarını anlatalım mı. Bir kaç kolay adımla facebook hesabınız tamamen güvende olabilir. Ayrıca facebook’un profilinizi kapatmaması için yollarıda anlatalım size. 
——————————————————————————————————————————————
Facebook hesap ayarları sayfası. 

Facebook hesabınızı yönetebileceğiniz sayfadasınız. Bu sayfadan gizlilik ayarlarını bulabilir, bildirimleri değiştirebilir. Uygulamalar’ın duvarınızda yazılan yazıların felan hepsini buradan ayarlayacağız. ilk olarak işe facebook güvenliği ile başlayalım. Telefon onayı ve mesajlarla.. Bunları yapmak size yararlı olacaktır kesinlikle.

Facebook’a girdiğinizde telefonunuza mesaj gelsin.

Facebook hesabınıza sizden farklı biri girdiğinde (aynı bilgisayardan girildiğinde tekrar sormuyor) facebook’a kayıtlı telefonunuza mesaj gelsin istermisiniz. ” Şuradan facebook hesabınıza giriş yapıldı ” gibisinden…. Bunun için ” fb.com/settings?tab=security&section=notifications ” sayfasına gidiyoruz ve ” Kısa mesaj ” butonuna tıklayıp kaydediyoruz. Facebook’a bu güne kadar girdiğinizde bir telefon kaydettiyseniz, otomatik o telefona gidecektir. Etmediyseniz yeni telefon ekleyeceksiniz demektir. Bu çok faydalı ve bende kullanıyorum.
——————————————————————————————————————————————
Facebook yeni tasarıma geçiş hakkında gerekli bilgi..


Ekleme: Facebook’ta 2011 için yeni profil arayüzünü birkaç kolay adımla aktifleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yolları size anlatalım. Öncelikle facebook geliştirici merkezi (developers) sitesine gidelim. (developers.facebook.com) buradan uygulamalar yani apps sayfasına gidiyoruz (developers.facebook.com/apps) sol üst tarafta yeni uygulama oluştur butonu var. Tıklayalım ve bir kaç kolay adımla uygulamamızı oluşturalım. Ardından uygulama tamamen yapıldıktan sonra
yönlendirilen sayfada sol menüde ” Open graph ” başlıklı linke tıklayalım. People can kutularına kafamıza göre bir kaç kelime yazdıktan sonra devam et diyelim. Ardından tasarımımız hazır olacaktır. Bunu aktif etmek için fb.com/profil.php
yani kendi profilimizin oldugu sayfaya gidelim. Üst tarafta yeni tasarıma geçiş ile ilgili bir buton olacaktır. Ona tıklayalım ve yeterli, artık yeni tasarımı kullanıyorsunuz. Profilinizi görebilir, düzenleyebilir ve yeni tasarıma geçen kişilerin profilini böyle görebilirsiniz (geçmeyenleri göremezsiniz, siz geçmedikçe başkaları geçmiş olsa dahi göremezsiniz.
—————————
Yeni tasarımı nasıl iptal ederim, eski tasarıma geri dönerim ?

Bunun içinse yine developers sayfasından oluşturduğunuz uygulamayı tek kolay yolla (uygulama sayfasına girip, sol menüden uygulamayı sil linkine tıklayarak) silebilirsiniz. böylece tasarımınız eski haline dönecektir. Yani tüm tasarım tek bir uygulamaya (open graph )’a bakıyor. Tekrar eski facebook’a yerlesirsiniz.
—————————
Daha fazla bilgi ? (tasarım hakkında)

Tasarım hakkında daha fazla bilgi yine sitemizde blog halinde yazılacaktır, emin olabilirsiniz. Su sıralar pek müsait olamıyorum. Fakat araştırmalara devam ediyorum. Yakında baştan aşağı halde yeni profili ve özelliklerini tanıtacağım. Sorunları, soruları felan hepsini paylaşacağım.. 
——————————————————————————————————————————————


Facebook hesabınıza biri girmeye calıstığında, yada girdiğinde telefon numaranıza bir kod gelecektir. Bu kod olmadan sifrelerinizi bilse dahi hesabınıza giriş yapamaz. Bu işlemi yapmak için öncelikle ”fb.com/settings?tab=security&section=approvals 
sayfasına gidin. ” Tanınmayan bir bilgisayar ya da cihaz hesabıma erişmeye çalıştığında bir güvenlik kodu girmem istensin ” butonuna tıklayın ve açılan sayfaya devam deyin. Telefon numaranızı girin. Şimdi o sekme bir kenarda açık dursun. Mesaj telefonunuza ” 10 Dakika ” içinde gelecektir. Sekmeyi kapatırsanız bir 10 dakika daha bekliceksiniz. O yüzden o sekme acık dursun bi kenarda…

Bunu yaptım, ama hesabıma giremiyorum!?

Evet, bu güzel sistemi yaptıktan sonra hesabınıza girerken sizden telefonunuza gönderilen kodu onaylamanızı isteyecektir. Ama kod hep 15 – 20 dakika sonra gelir telefonunuza bunun içinse (sistemi aktif ettikten sonra ” fb.com/checkpoint/?send_method=phone_call ” sayfasına uğrayın. Telefonunuzla sizi arayacaklar ve basit kod verecekler. 6 haneli kodu girdikten sonra ” tarayıcı çerezlerini ” temizlemediğiniz sürece hesabınıza kolayca ulasabileceksiniz.
——————————————————————————————————————————————


Üstteki şeyleri yapmadınız diyelim. Hesabınıza arkadaşınız, sevgiliniz gibi kişiler giriyor. Bunu önleyin derim ama giriyo diyelim mesela. O zaman kim, ne zaman girmiş, ne zaman çıkmış bu sayfadan (fb.com/settings?tab=security&section=sessions )
öğrenebilirsiniz. Hesabınızda o an kim var. Çıkmış mı aktif mi bakabilirsiniz. Sohbette birine gittiğinde zaten sizdede açılıyor o sorun değil yani.
——————————————————————————————————————————————
Facebook bildirim ayarlarınız (e-mailinize gelenler hani) onlarıda ” fb.com/settings?tab=notifications ” sayafsından düzelteceğiz.

Eğer sadece önemli bildirimleri almak istiyorsanız yine facebook’un hesap ayarları sayfasından gizlilik bölümüne ulaşabilirsiniz. Oradan hangi uygulama için hangi türde bildirim almak istiyorsanız (Arkadaş isteği kabul edildiğinde, durumun beğenildiğinde, etkinliğe davet edildiğinde, sayfa beğeni isteğinde vs…) bunları aktif edebilir yada kapatabilirsiniz. Bunlar gizlilik sayfasından yapılabilir.
——————————————————————————————————————————————
Facebook profilinizi kimler biliyor?

E tabi ilk işe sizin saflığınızdan başlayalım. Sevgilinize, kankanıza yada buna benzer kişiler asla facebook bilgilerinizi vermeyin. Kendimden biliyorum en küçük kavgada şifresini değiştiriyorlar 🙂 Bunlara vermediniz, herkeze verebilirsiniz değil tabi. Neyse konu yanlış anlaşılmadan değiştireyim. Facebook’ta eklediğiniz konuştugunuz kişiye dikkat edin. Eklediğiniz kişiler tanıdığınız kişiler olsun en iyisi budur. E tabi olay bundan ibaret değil. Facebook sifrenizi uygun olursa haftada bi kere güncelleyin. Bu en iyisi. Vaktim yok, zaten pek giremiyorum ki diyenlerse zaten facebook ile alakasız kişilerdir. Neyse Konuya gelelim..
——————————————————————————————————————————————
 Hesap ayarları, sayfa ayarları.

Facebook sayfanız var diyelim. 10, 20, 50 bin üyeli hiç fark etmez. Sonuçta 100 üyede olsa bi emek veriyorsunuz. Çabalıyorsunuz. Ne kadar sanal’da olsa onlarda canlı ve 100 üye hiç az bi rakam değil. 500Binlik sayfalar yanında doğru…. Neyse konnumuzu saptırmayalım. Facebook’ta kullandığınız profile sayfalarınızı yönetici yapmamanız en iyisi olur. Sayfalarınız için ayrı bi facebook profili açmak zor olmamalı. Hesap bölümünden sayfa adıyla kullan’a tıklayarak kaç sayfanız var öğrenebilirsiniz. Girebilir yöneticilerinizi değiştirebilirsiniz. Yada profilinizi sayfaya çevirebilirsiniz böylece o sayfada olan bildirimleri alırsınız.

 

 

Bu Güzel Yazısı İçin Bs-Aktif.com’a Teşekkürler 🙂

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac