Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Eski laptop pilleri, LED ışıklarını yaktı!

8 Aralık 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 463 Kez Ziyaret Edildi.

2014120510083534372

Çöpe giden, artık hiçbir işe yaramayacağı sanılan pillerle bakın neler yaptılar…

Dünyayı hızla, acımasızca kirlettiğimiz bir gerçek. Her yıl çöpe giden 50 milyon lityum iyon laptop pili de bu kirliliğe katkıda bulunuyor. Hindistan’daki IBM araştırmacıları, bu laptop pillerini tekrar kullanmak için parlak görünen bir fikirle ortaya çıktılar.
İşi bitmiş laptop pilleri, bilgisayarı yeteri kadar çalıştıracak güçten yoksun olsa da, ampülleri yakmakta kullanılabiliyor. Technology Review’un raporuna göre IBM Research India’daki bilim adamları, çöpe atılan laptop pillerinin yüzde 70’inin LED ışıkları yakmak üzere kullanılabileceğini keşfettiler. Araştırmacılar, atılan pilleri parçalarına bölüp, halen çalışan hücreleri ayırdılar ve onlara birkaç parça ekleyerek yeni bir pil oluşturdular. 1 yıl dayanacağı düşünülen bu yeni piller, LED ampülleri günde en az 4 saat yakabildi.
Araştırmacılar ilk testlerinde pilleri Bangalore’daki beş kişiye verdi. Bu beş kişi, pilleri seyyar büfelerinde kullandılar ve sonuçların başarılı olduğu düşünüldü. Bize sorarsanız bu kadar iş, çöpten çıkan şeyler için hiç de fena sayılmaz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac