Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Eroin bağımlılığını sona erdirecek buluş!

24 Şubat 2012 | Yazar: Mikail Karaıslı | 1 yorum | 1.178 Kez Ziyaret Edildi.

Meksikalı bilim insanları, eroin bağımlılığını azaltması için geliştirdikleri aşıyı fareler üzerinde başarıyla test ettiklerini açıkladı.


İnsanlar üzerinde denenecek aşının başarılı olması halinde, eroinle mücadelede büyük bir adım atılacak. NTV’nin haberine göre Ulusal Psikiyatr Enstitüsü araştırmacıları, geliştirdikleri aşının insan vücudunu eroinin yan etkilerine karşı dirençli kıldığını ve uyuşturucu maddenin verdiği zevki zamanla etkisiz kıldığını belirtti.

Enstitünün direktörü Maria Medina dün yaptığı açıklamada, “Geliştirdiğimiz aşı eroin bağımlılığından kurtulmak için geçmişte terapiye başvuran ancak sonuç alamayan kişiler için düşünüldü” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları uzun yıllardır uyuşturucu maddelere olan bağımlılığın önüne geçilmesi için tedavi üretmeye çalışıyor. Meksika’da eroinin önüne geçilmesi için atılan önemli adımın yanı sıra, ABD Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü (NIDA), Ağustos 2011’de kokain bağımlılığını önleyecek bir aşı üzerinde önemli ilerleme kaydettiklerini açıklamıştı.

Meksikalı araştırmacıların geliştirdiği aşı, uyuşturuc kartellerinin neden olduğu şiddete karşı ortak mücadele veren ABD’de de heyecan yarattı. Ulusal Psikiyatr Enstitüsü, eroin aşısı üzerindeki çalışmalarını hem Meksika hem de ABD hükümetinden aldığı kaynaklarla sürdürüyor.

FARELER ÜZERİNDE BAŞARILI
Meksikalı araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, farelere uzun bir süre boyunca belli miktarda eorin verdi. Eroin bağımlısı olan fareler daha sonra aşıya tabi tutuldu. Ulusal Psikiyatr Enstitüsü direktörü Medina, “Aşı yapılan farelerde eroin tüketimi ciddi ölçüde azaldı… Bu etkiyi insanlarda da görmeyi umuyoruz” dedi.

ABD’nin California eyaletindeki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde benzer çalışmalar yürüten bilim insanı Kim Janda, Meksikalı meslektaşlarının geliştirdiği aşının işe yarayabileceğini ancak etkisinin beklendiği gibi sadece eroin üzerinde yaşanmayabileceğini belirtti.

Janda, “Aşı beklenen etkiyi gösterebilir. Ancak etkisi eroinin yanı sıra morfin gibi tedavi amaçlı maddeleri de kapsayabilir” ifadesini kullandı.

“MEKSİKA ÇAMURU” BİNLERİN CANINI ALDI
Uyuşturucu kartellerinin neden olduğu şiddete 2006’dan bu yana 47 binden fazla kurban veren Meksika’da, uyuşturucu kullanımı da çok yaygın. Sağlık Bakanı Jose Cordoba, 113 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 450 bin uyuşturucu bağımlısı olduğunu, bağımlıların çoğunun, uyuşturucu trafiğinin en yoğun olduğu Meksika-ABD sınırında yaşadıklarını belirtti.

Uyuşturucu kartelleri, ABD’nin California eyaletindeki Sierra Madre dağlarında yetiştirdikleri bitkiden, “siyah zift” veya “Meksika çamuru” adı verilen eroin elde ediyor ve ABD’nin Colorado eyaletinden Meksika’nın içine kadar uzanan Rio Grande nehri üzerinde satıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Meksikalı uyuşturucu kartellerinin yılda 13 ile 49 milyar dolar gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mikail Karaıslı

Ben Mikail, Denizli'de doğudum.Webmasterliğe merakım 2007 de başladı.Ve tabi Bedava Sitemle baş koydum bu yola arada yoluma zorluklarda cıksa site işinin peşini bırakmadım. İlk sitem ''MikoSanil'di uğraştım biraz bazı sitelerde yazarlık yaptım . Geçen senelerde "E-ticaret" siteleri tasarlayıp satışa sundum. Ve gayette başarılı oldum. Hayatta Bir Fark Yaratmak İçin Uğraşıyorum...

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac