Çatlak Dünya » Anasayfa » Eğitim & Bilgi

Eğitimde Teknolojik Bir Dönem Başlıyor!

23 Ağustos 2013 | Yazar: Umut Çanak | Yorum yok | 1.134 Kez Ziyaret Edildi.

Tablet

 

Bilgisayar, cep telefonu, tablet, akıllı tahta 21. yüzyılda hayatımızı değiştiren teknolojik gelişmeler eğitim sistemini de yeniden oluşturmaya başladı. Gelişen teknolojiyle birlikte öğrenciler artık derste tahtanın fotoğrafını çekiyor, öğretmenin anlattıklarını kayıt cihazına kaydediyor. Son derece hızlı ve kolay erişilen bilgi zihinde yer bulamıyor. Uzmanlara göre eğitim sisteminde köklü bir değişiklik şart. Öğrencilerin bilgiye ulaşmasını sağlamakla yetinmeyen, sentez ve analiz yeteneklerini geliştiren yeni bir sistem gerekiyor.

Çocuklar Derste Sıkılıyor!

Atılım Üniversitesi Eğitim Teknolojileri ve Pedagojisi Ofis Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hasan U. Akay: “Öğrenciler bilgiye çaba harcamadan ulaşınca bilginin değeri azalıyor. Artık 50 dakika ders işlenince çocuklar bıkıyor. Çünkü teknoloji daha çabuk veriyor bilgiyi.

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül: “Öğrenciden çaba istemiyoruz. Okullarda öğrencilere kopyala-yapıştır öneriliyor. Bilginin kavranması, eleştirilmesi, başka bilgilerle karşılaştırılması istenmiyor.

Öğrenciler Ne Diyor?

Eve gidince dinlerim: Bu yöntemi daha çok üniversite öğrencileri kullanıyor. Kürsüde ders anlatan hocalarının söylediklerini not almak yerine, sınavdan önce dinlerim diyerek ses kayıt cihazlarına veya telefonlarına kayıt ediyor. Bu yöntem klasik ders anlayışını tarihe gömmek üzere.

“Kopyala, yapıştır, değiştir” ödev tamam: Artık ilkokul çağına kadar inen bir yöntem hâline gelen “kopyala-yapıştır” teknolojinin eğitimdeki en zararlı uzantısı kabul ediliyor. Öğrenciler ödev konularını arama motorunda bulup, kopyalayıp yapıştırıyor. Birkaç düzeltmeden sonra ödev hazır. Ancak bazı hocalar bu yönteme karşı tedbirli. Arama motorunda gelenle aynı cümleler ödevde de yer alıyorsa sıfırı basıyorlar. Bu durumu bilen öğrenciler artık ödevi bir editör gibi hazırlıyor.

Tabletin canı sağolsun: Öğrencilerin yaygın olarak kullandığı Fatih Projesi ile devlet okullarına dağıtılan tabletler hem defter hem de kitap özelliği taşıyor. Öğrenciler, notlarını tablete yazabiliyor. Öğretmenin tahtaya yazdıklarını tabletle fotoğrafını çekmek de çok kullanılan yöntemler arasında.

İnteraktif dershane: Bazı dershaneler, öğrencilerine sadece derste değil, evde de yardımcı oluyor. Tablet bilgisayarlarla, dersin içeriğinin eve götürülmesini sağlıyor. İnteraktif olarak hazırlanan sorular evden cevaplanıyor. Öğrenciler, notlarını tablete yazabiliyor. Öğretmenin tahtaya yazdıklarının tabletle fotoğrafını çekmek de çok kullanılan bir yöntem.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Umut Çanak

http://mikrooplazmik.blogspot.com/ Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. 2012 yılında "Web Programcılığı" bölümünden mezun oldum. Şu aralar üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Üniversitede ise "Görsel İletişim Tasarımı" bölümünü okumayı istiyorum.

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac