Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

EDSAC: Süper bilgisayarların atası dönüyor!

4 Mayıs 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 322 Kez Ziyaret Edildi.

2015050109364130488

1952 yılında emekli olan, süper bilgisayarların atası EDSAC, bu yılın sonunda tekrar çalışacak!

Cambridge Üniversitesi, 1946 yılında çalışmaya başlayan enstitünün ilk bilgisayarını, Electronic Delay Storage Automatic Calculator‘ı (EDSAC) geliştirmişti. Bilimsel problemleri çözebilen ilk süper bilgisayarlardan biri olan bu cihaz, 1952 yılında emekliye ayrılmış, varisine yer açmak için parçalanmıştı ama şimdi, Ulusal Bilgi İşlem Müzesi’nde sergilenmek üzere yeniden inşa ediliyor.

Bu bilgisayar hayatı boyunca oldukça karmaşık işlemleri gerçekleştirebilme özelliğini kazandı. Karmaşık sayılarla, trigonometrik fonksiyonlarla, vektör manipülasyonu ile ve daha pek çok farklı problemle uğraşabilen bu bilgisayar, üniversitenin bilim adamlarının üç Nobel Ödülü kazanmalarını sağladı.

Computer Conservation Society (CCS) tarafından 2011 yılında başlatılan “yeniden inşa” projesinin 2015 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu sayede yeni nesillerin, süper bilgisayarların ataları ile tanışmasına imkan sağlanması amaçlanıyor. Gelen bilgiler, projede bir aksaklık olmadığı ve 2015 yılında EDSAC’ın tekrar çalışır hale geleceği yönünde.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac