Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Düşük D Vitamini, Yaşlı İnsanlarda Metabolik Sendromla Bağlantılı

29 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 156 Kez Ziyaret Edildi.

Düşük D Vitamini, Yaşlı İnsanlarda Metabolik Sendromla Bağlantılı

D vitamini yetersizliği dört yetişkinden birini etkileyen metabolik sendrom için risk faktörü olabilir.

Yapılan yeni bir çalışma, yaşlılarda düşük D vitamini seviyelerinin yaygın olduğunu belirtiyor. Böylelikle, yeni bulgular, D vitamini yetersizliğinin dört yetişkinden birini etkileyen metabolik sendrom için risk faktörü olabileceğine dair artan delillere ekleniyor.

Çalışmanın araştırmacıları, “Metabolik sendrom diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı için, vücutta yeterli D vitamini seviyesi bu hastalıkların önlenmesinde önemli olabilir,” diyorlar.

Araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin görülme sıklığının yüzde 48 olduğunu buldular. Çalışma yaşlı Hollanda nüfusunun temsili bir numunesinden oluşuyordu: Yaşları 65 ve üstü olan bin 300 beyaz erkek ve kadın.

Toplam numunenin yaklaşık yüzde 37’sinde metabolik sendrom vardı; yüksek tansiyon, abdominal (karın) obezite, anormal kolesterol profili ve yüksek kan şekerinin bir araya gelmesi durumu.

Litre başına 50 nanomolden daha düşük D vitamini seviyeleri olan deneklerin, D vitamini eksikliği olduğu kabul edildi ve bunların metabolik sendroma yakalanma olasılığı D vitamini seviyeleri 50’yi aşanlardan daha yüksekti. Bu artan risk, özellikle metabolik sendromun iki risk faktörünün varlığından doğuyordu: Düşük HDL yani ‘iyi’ kolesterol ve geniş bel çevresi.

Araştırmacılar, erkekler ve kadınlar arasında, riskte bir farklılık olmadığını belirtiyorlar.

Araştırmacılar şimdi de, 2009 yılına ait izleme verilerini kullanarak, D vitamini seviyeleri düşük deneklerden kaçının diyabete yakalandığını araştırmayı planlıyorlar.

“Diyabeti ve kardiyovasküler hastalığı önlemek için yeni ve belki kolay yollar bulmak için diyabette D vitamininin tam rolünü araştırmak önemli,” diyorlar.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac