Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, Teknoloji Haberleri

Dünyanın En Pahalı Dizüstü Bilgisayarları

14 Nisan 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.887 Kez Ziyaret Edildi.

Teknolojinin git gide daha hızlı geliştiği günümüzde dizüstü bilgisayarlar da çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Ancak bazı kullanıcılar sadece gelişen donanım ile yetinmiyor ve lüks özellikler de istiyor. Eğer parayı gözden çıkartırsanız, bir dizüstünün fiyatı 1 milyon TL’yi bile geçebiliyor.

Günümüzde dizüstüler, yeni nesil donanımlarıyla masaüstü bilgisayarların performansını yakalamış durumda. 17 inçlik bir dizüstü satın alıp hem masaüstü hem de dizüstü olarak kullanmak artık oldukça mantıklı. Bunun yanında Ultrabook gibi ultra ince ve hafif ürünler bile yeni nesil işlemciler ve SSD gibi özellikleriyle oldukça yüksek bir performansa sahip.

3000- 4000 TL’yi gözden çıkardığınızda çok iyi bir dizüstü bilgisayara sahip olabilirsiniz. Apple’ın MacBook’ları ise 7000 TL’yi geçen fiyatlarıyla göze pahalı gibi gelebilir. Ancak bazı kullanıcıların bir dizüstüden beklentileri öyle farklı ki, 1 milyon TL’ye varan rakamları gözden çıkarabiliyorlar.

Luvaglio

İngiltere merkezli bir firma olan Luvaglio, muhtemelen fiyat konusunda rakipsiz olmak için sektöre adım atmış bir firma. Muhtemelen birçok kişinin adını bile duymadığı bu marka, dünyanın en pahalı dizüstülerini üretiyor. Sadece özel sipariş üzerine üretim yapan firma, bu kadar para ödemişken tüm seçimleri size bırakıyor. Donanım özellikleri standart dizüstülere benzer olsa da dış tasarımda oldukça farklı seçenekler mevcut; gerçek ahşap, sığır derisi, leopar derisi, metal, altın kaplama. Bu ultra lüks dizüstüne sahip olmak için ödemeniz gereken ücret ise 1 milyon dolar yani 1.5 milyon TL civarında.

Tulip Ego Diamond

Ego markası en pahalı dizüstü üreticilerinden biri olarak tanınır. Oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Ego ürünleri, farklı versiyonlarıyla da kullanıcılara sunuluyor. Bayanlara yönelik olarak hazırlanan bu tasarım, makyaj çantasını andırıyor. Üst kısımda bulunan tutma bölümü ise elmaslarla kaplanmış.

160GB depolama, 2GB RAM, optik sürücü, Bluetooth gibi sıradan bir donanım sunan bu modelin fiyatı 350.000 dolar yani 625.000 TL civarında.

MacBook Air Supreme Fire

Apple ürünlerinin oldukça pahalı lüks versiyonlarını tasarlayan Stuart Hughes, iPhone ve iPad’in yanında bazı MacBook modellerine de el atıyor. MacBook Air’ın bu özel versiyonu, renginden de anlaşılabileceği gibi tümüyle 25 ayar altınla kaplanmış. Ayrıca üst kapakta bulunan Apple logosu da 53 adet elmas ile yeniden oluşturulmuş. Tüm bu değişiklikler MacBook Air’ın ağırlığını 2 katına çıkartırken fiyatını da 220.000 sterlin yani 620.000 TL yapmış. Birkaç yıl önce sadece 10 adet üretildiği açıklanan ürünlerin tamamı satılabilmiş değil.

Ego for Bentley  

Listede yer alan ikinci Ego modeli ise zengin erkeklere hitap ediyor. Ego ekibi, Tulip modelinde kullandığı tasarımı Bentley markasına uygulayarak Ego for Bentley’i yaratmış. Ancak bu kez elmas gibi mücevherler yerine deri kaplamalar ve Bentley logosu yerleştirilmiş. Bu sebeple de fiyatı nispeten daha uygun; 20.000 dolar yani 35.000 TL

Origin PC EON 17X

Oyunculara yönelik dizüstü ve masaüstü ürünleri geliştirilen Origin, dünyanın en güçlü dizüstü bilgisayarını kullanıcılara sunuyor; EON 17X. Üzerinde Intel X79 platformu ile birlikte Core i7-3960X masaüstü işlemcisini barındıran cihaz, birçok masaüstü bilgisayarı bile geride bırakacak güce sahip. Bunun yanında 32GB RAM, 512GB SSD, 3D, iki adet 2GB NVIDIA GT 675M gibi özelliklerle birlikte fiyat 7000 dolara yani 12.500 TL’ye ulaşıyor.

Alienware M18X

En ünlü oyun bilgisayarı üreticilerinden biri olan Alienware, oldukça güçlü modellere sahip. M18x modeli ise 18.4 inçlik ekranıyla her açıdan masaüstü PC’lere rakip durumda. En yüksek konfigürasyonda Intel Core i7-2860QM, 16GB RAM, 1TB RAID 0 depolama, iki adet 2GB NVIDIA GTX 580M ekran kartı, Blu-Ray optik sürücü gibi özelliklerle fiyat etiketi 6.000 dolara yani 10.000 TL’ye ulaşıyor.

Apple MacBook Pro 17

Listemizin son sırasında ise “normal” dizüstülerin en pahalısı diyebileceğimiz MacBook Pro 17 bulunuyor. Ülkemizde satılan en pahalı dizüstülerden biri olan bu modelin en pahalı konfigürasyonunda 4 çekirdekli Intel Core i7 işlemci, 8GB RAM, 512GB SSD gibi özellikler bulunuyor. Fiyatı ise 7500 TL civarında.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac