Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Dünyanın en çılgın ekran kartı: Asus MARS III

19 Haziran 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 732 Kez Ziyaret Edildi.

 

Computex 2012’de ROG serisinin yeni modellerini tanıtan ASUS, MARS III ile de sürpriz yaptı.

İki adet GTX 680’in birleşmesinden meydana gelen MARS III, 8GB bellek ve 1GHz GPU hızıyla dünyanın en hızlı kartı olma hedefinde.

ROG etkinliğinde yeni MATRIX modeliyle karşımıza çıkan ASUS, etkinliğin ardından Computex 2012’deki standında MARS III modeliyle sürpriz yaptı. Daha önceki MARS modellerinde olduğu gibi dünyanın en hızlı ekran kartı olmak üzere tasarlanan MARS III, iki adet GTX 680’in birleşmesinden meydana geliyor. Ancak ASUS, NVIDIA’nın GTX 690’da yaptığının aksine frekansları düşürmemiş. İki GPU’nun da frekansı 1006 MHz olarak belirlenmiş. Ayrıca firma, bellek miktarını da biraz mantıksız şekilde 8GB’a kadar yükseltmiş.

ASUS, daha etkili güç yönetimi için 16+4 faz tasarımı kullanmış. Kartın üzerinde tam 3 adet 8 pin güç girişi bulunduğunu düşününce oldukça büyük bir güç kaynağına ihtiyaç duyacağını da söyleyebiliriz. Soğutma tasarımı da 3 fanlı olarak hazırlanmış. Kartın üzerinde bulunan bir tuş sayesinde fanlar gerektiğinde %100 performans ile çalıştırılabiliyor.

ASUS MARS III’ün performans verileri hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak ASUS kartın 2012’nin 3 çeyreğinde piyasada olacağını açıkladı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac