Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri, Yaşam

Dokunmatiğin de Ötesi!

14 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 834 Kez Ziyaret Edildi.

Dokunmatik teknolojisini yüzlerce adım ileri taşıyan yeni buluş, hiç beklemediğimiz yerden geldi!

Disney’in “akıllara durgunluk veren”dokunmatik teknolojisi, insan derisi ve su dahil, birçok karmaşık harekete duyarlı…

Disney Araştırma Merkezi’nde (evet, bildiğimiz Disney) çalışan bilim adamları, Touché isminde dokunmaya duyarlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Günümüzde tablet veya akıllıtelefonlarda kullandığımızdan birazfarklı olan bu teknoloji sayesinde kapı tokmağı, duvar ve hatta sıvı yüzeyler, dokunmaya duyarlı hale getirilebilir. Ancak Touché, telefonlardaki basit “kaydırma” hareketi dışında daha karmaşık hareketleri detaylı bir şekilde algılayabiliyor. Austin’de henüz Pazartesi günü sergilenmesine rağmen, bu teknolojik buluş şimdiden birkaç önemli ödüle layık görülmüş bile.

Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor? Tipik dokunmatik ekranlar, tek bir elektrik frekansı kullanarak komutları kabul eder ve bu sadece ekrana dokunulup dokunulmadığından ibarettir. Touché ise daha geniş bir frekans aralığı kullanarak insan mimiklerine kadar birçok farklı hareketi algılayabiliyor. Birbirinden farklıdokunuş şekilleri, ayrı birer elektrik algısı yaratıyor. Örneğin bir kapıya tek parmakla dokunulduğuna veya tüm Elle kavrandığına dair farklı profiller oluşturuluyor. Disney buna “kapasitif görünüş” adını vermiş.

Touché, görevini yerine getirmek için tek bir elektroda ihtiyaç duyuyor. Geriye sadece elektrik ileten yüzeylerin, uygulamayla ilişkilendirilmesi kalıyor. Bu yüzeylere mobilya, insan derisi ve içi su dolu küvet bile dahil.

Sınırsız hareket kabiliyeti
Koltuğa kurulduğunuzda kendi kendine açılan veya uykuya daldığınızda yine kendiliğinden kapanan bir televizyon hayal edin. Tek bir dokunuşla kilitlenen kapı hatta yüzmesi sakıncalı ufak bir çocuğu tespit edebilen “akıllı” yüzme havuzu… Touché’nin yapabileceklerini düşününce, hayal ettiğimizin bile ötesinde bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac