Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, Teknoloji Haberleri

Doktoralı ve Yüksek Lisanslı Hackerlar Yetiştirilecek

4 Eylül 2013 | Yazar: Umut Çanak | Yorum yok | 991 Kez Ziyaret Edildi.

Bal Küpü Sistemi

Kamu kurumlarına yönelik siber saldırılara önlem alıp müdahale etmek için kurulan Siber Güvenlik Kurulu, hackerları ‘bal küpü sistemiyle yakalayacak. Hackerlar bal küpü isimli sahte sisteme saldırırken, kamu kurumları da hem gerçek hem de hackerların kimliğini tespit edecek. Ayrıca siber tehditlere karşı 7/24 müdahale edecek Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ile USOM’un koordinasyonunda çalışacak sektörel Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) kurulacak.

Yapılan planda siber güvenlik konusunda eğitim çalışmalarının da artırılması öngörülüyor. Buna göre siber güvenlik konusunda doktora ve yüksek lisans yapmaları için öğrencilere burs verilmeye başlanacak. Avrupa ve ABD’de de yapılan hacker saldırılarına karşı eğitim çalışmaları yapılıyor. Eğitimle ‘siyah hacker’ olarak tanımlanan kötü niyetli hackerlara karşı ‘beyaz hacker’lar yetiştirilmiş olacak.

Bal küpü sistemi nedir?

Türkiye liderliğinde ilk Uluslararası Siber Güvenlik Tatbikatı’nın Mayıs 2014’te düzenleneceği ifade edildi. İngilizce ‘honey pot’ kavramının karşılığı olan bal küpü sistemi, balın üstüne sineklerin konması gibi, siber saldırıları üzerine çeken sahte bir sistem olacak. Hackerlar içinde sahte bilgiler olan bu sisteme saldırırken, kamu kurumları da hem gerçek sistemlri korumuş olacak, hem de hackerların kimliğini tespit edecek.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Umut Çanak

http://mikrooplazmik.blogspot.com/ Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. 2012 yılında "Web Programcılığı" bölümünden mezun oldum. Şu aralar üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Üniversitede ise "Görsel İletişim Tasarımı" bölümünü okumayı istiyorum.

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac