Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Dizüstü Batarya Ömrünü Uzatmanın Yolları!

12 Mayıs 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 900 Kez Ziyaret Edildi.

Dizüstü bilgisayarlarınızın batarya ömrünü uzatmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız tavsiyeler göz atmalısınız.

Dizüstü bilgisayarınızın batarya ömrünü, yapacağınız birkaç ufak ayar ile uzatmanız mümkün. Ama şunu belirtmemizde fayda var yapacağınız ayarlar ile batarya ömrünüzü yüzde 10 ila 20 arasında uzatabilirsiniz. Yüzde 50 veya yüzde 100 oranlarda batarya ömrünü uzatmanız mümkün değildir. Batarya ömrünü uzatmanız için sizler 7 ipucu hazırladık. Bu öneriler ile dizüstü bilgisayarınızın pil ile kullanım süresini maksimuma çıkarmanız mümkün.

 

Ekran Parlaklığını Azaltın

Dizüstü cihazlarda pil ömrünü tüketen etkenlerin başında ekran parlaklığı geliyor. Bu nedenle daha uzun süreli kullanım için, şarj aleti takılı değilken ekranın parlaklığını düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Buna ek olarak Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları da kullanılmadığı sürece kapatmakta fayda var.

Pilinizi Sürekli Şarj Etmeyin

Dizüstü cihazların sürekli şarj halinde olması, cihazın bataryasını olumsuz etkiler. Oysa şarjınızın başlangıçta yüzde 80 dolu olması, cihazın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu konuda Lenovo’nun “ThinkVantage Güç Yöneticisi” teknolojisi, pil ömrünüzün korunmasına yardımcı olur.

Dizüstünüz Şarja Bağlıyken Bataryayı Çıkarmayın

Dizüstü cihazınız şarj halindeyken, bataryayı çıkarmamanız gerekiyor. Çünkü bu koşullar altında bilgisayar yüzde 100 performansla çalışamayabilir. Ayrıca şarj aletinin çıkması beklenmedik veri kaybına da neden olabilir.

Yedek bataryanızı Doğru Koşullarda Saklayın

Şayet yedek bataryanız bulunuyorsa ve onu uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, öncelikle bataryanızın yüzde 50’si doluncaya kadar şarj edin ve ardından serin bir ortamda saklayın.

Bataryanızın Isınmamasına Özen Gösterin

Isı, pil ömrünü hızlı bir şekilde tüketir. Isıyı düşürmek için çalışırken cihazınızın havalandırmalarının kapalı olmadığından emin olun. Bataryayı sıcak ortamlarda şarj etmekten de uzak durmalısınız.

Lityum Iyon Bataryaların Farkı!

Günümüzün lityum bataryalarının, NiCd ve NiMH bataryalarından farklı olarak, hafızaya bir etkisi yoktur. Bundan dolayı bataryayı tam olarak şarj etmek gerekmez. Ancak doğru şarj etmek, bataryanın göstergelerini kontrol edebilmek açısından önem taşır.

Batarya Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bataryaların bir ömrü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu zaman aralığı, doğru kullanıma bağlı olarak uzatılabilir. Batarya ömrü şarj olduğu sürece kademeli olarak azalır; ancak bataryaların “stand by”da bekleme süreleri git gide azalır. Bu nedenle bataryanızın artık tam şarj olmadığını ya da pil ömrünün normalden daha az dayandığını gözlemliyorsanız, bataryayı değiştirme vakti gelmiştir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac