Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Cyanogen’in Android’i ‘koparma’ planı!

26 Ocak 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 410 Kez Ziyaret Edildi.

201501261019551372

Popüler Android ROM’u geliştiricisi Cyanogen, Android’i Google’dan koparmaya kararlı!

Popüler açık kaynak kodlu işletim sistemi CyanogenMod’un geliştiricisi Cyanogen, temel aldığı Android’den daha da bağımsız olmak istiyor.

Cyanogen CEO’su Kirt McMaster, bu konuda gayet iddialı ve “Android’i Google’dan almaya çalışıyoruz” diyor. Bu açıklamayı The Information’ın “Android’in bir sonraki aşaması” etkinliğinde yapan McMaster, Android’in çekirdeğine kadar tamamen açık bir işletim sistemi olmasını istiyor. Bu, daha çok geliştiricinin işletim sistemiyle bütünleşik hizmet ve platformlar oluşturabilmesi anlamına geliyor. Örneğin Google Now gibi bir uygulamayı bir üçüncü partinin geliştirmesi, şu an için imkansıza yakın.

McMaster ve Cyanogen, bu “sorunu” üzerinde isteyenin geliştirme yapabileceği, Android temelli bir platform oluşturarak çözmek istiyor. Bu elbette Gmail Google Maps gibi Google hizmetlerini kaybetmeniz anlamına geliyor. Bununla birlikte Cyanogen’in önümüzdeki 18 ay içinde kendi uygulama mağazasını duyurma planları var.

Cyanogen kısa vadede Google’ın yolunu izlemeye devam edecek olsa da McMaster, gelecekte Google’a bağımlı olmayacaklarını, 3-5 sene içinde Google’ın yazılımını temel almayacaklarını söylüyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac