Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Cyanogen OS’a Cortana entegrasyonu geldi!

19 Ocak 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 162 Kez Ziyaret Edildi.

2016010514454789972

Cyanogen’in bir süre önce kısaca bahsettiği yenilik, son güncellemeyle gerçeğe dönüştü!

Windows Phone 8.1 ile tanıştığımız dijital asistan Cortana, bugün Windows 10 dahil olmak üzere farklı platformlarda hizmet veriyor. Microsoft’un asistanı şimdi ise Cyanogen OS’un 12.1 sürümünde ortaya çıktı.

Cyanogen’in Cortana entegrasyonu için Microsoft’la beraber çalıştığına dair iddiaları Eylül ayında duymuştuk. Cyanogen CEO’su Kirt McMaster, Cortana’nın ses algılama özelliklerinin Spotify ve diğer hizmetlerle kullanılabileceğinin altını çizmişti. Cyanogen’in Cortana entegrasyonu, Android’li cihazlarda yaşanan mikrofon erişimi çakışması gibi sorunları çözmenin yanı sıra, Android’deki normal Cortana uygulamasına bulunmayan ağ bağlantısı, sensör ve sessiz kalma işlevi gibi ek yetenekler sunuyor.

Cortana’nın Microsoft’un zayıf kalan mobil platformunun yanında diğer platformlara sunulması, firmanın hizmetlerini yaygınlaştırma çabalarının bir parçası. Microsoft yaklaşık 2,5 yıl önce Office uygulamalarını iPhone için yayınlamış, bunun arından Office’i iPad ve Android’e getirmişti.

OnePlus One kullanıcılarının 12.1-YOG7DAS2K1 güncellemesiyle Cortana entegrasyonuna sahip oldukları söyleniyor. Diğer cihazların bu entegrasyonu içeren güncellemeyi ne zaman alacakları ise bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac