Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Çinli hackerlar’ın son numarası!

28 Temmuz 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 464 Kez Ziyaret Edildi.

201407232037593771

Son zamanlarda çok sık gündeme gelen Çinli hackerlar, bakın bu kez neyi hack’lediler…

Tesla Motors, Model S için “geçerli” olan ilginç bir güvenlik açığının varlığını kabul ederken, açığı en kısa sürede yamayacaklarını belirtti. Bu açıkla Çinli hackerlar aracın kornasını çalabiliyor, kapıları açabiliyor ve ön farları yakabiliyor.
Haber ilk olarak Çinli hack topluluklarıyla uluslararası güvenlikçileri bir araya getirecek SyScan360 konferansından geldi. Qihoo 360 Technology Co firmasının bilişim departmanının Model S’in kornasını çalabildiği, kapıları ve sunroof’u açabildiği bilgisi sosyal ağ Weibo üzerindeki bir mesajdan ortaya çıktı.
Hack’in nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi verilmese de, bazı fonksiyonların Tesla’nın akıllı telefon yazılımı uygulaması yoluyla harekete geçirilebildiği anlaşılıyor. Sürücüler araçlarına Bluetooth üzerinden bağlanarak araçlarının kapılarını açabiliyor.
Uygulama ayrıca klima ve GPS izlemeyi de sağlıyor. Yani eğer hackerlar bu uygulamayı hack’leyebildiyse, aracın neredeyse tüm fonksiyonları hackerlar’a açılmış oluyor.
Chicago Tribune gazetesine konuşan Tesla sözcüsü, “Tesla’nın bu konferansa sponsor olmadığı veya organik bağı bulunmadığını ama orta çıkarılabilecek olan güvenlik zaaflarını gösterdiği için desteklediklerini” belirtti.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac