Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Çin Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor! Bitchina!

28 Ocak 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 89 Kez Ziyaret Edildi.

Çin Kendi Dijital Parasını Çıkarıyor! Bitchina!

Çin Merkez Bankası kendi dijital para birimini oluşturma planı yapıyor.

Çin Merkez Bankası kendi dijital para birimini oluşturma planı yapıyor. BitChina Yolda!

Bloomberg’in haberine göre Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkez bankası Çin Halk Bankası, bitcoin benzeri dijital bir para birimi oluşturmayı düşünüyor. Çin Halk Bankası’nın bu konudaki incelemelerinin sürdüğü ve para birimini en kısa zamanda piyasaya sürmek istediği belirtiliyor.

Dijital para birimi oluşturma isteğinin sebebinin, küresel ticarette kullanılabilecek alternatif güvenli yöntemler oluşması olduğu söylenirken, Çin’in Citigroup ve Deloitte dahil olmak üzere pek çok kuruluşa danıştığı bildiriliyor.

Çin MB internet sitesi üzerinde yapılan açıklamada, dijital paranın geleneksel kağıt paraya göre baskıdan tasarruf, dolaşım gibi maliyetlerinin olmamasına işaret edilirken, dijital paranın kara para aklamanın ve vergi kaçırmanın engellenmesine yardım edeceği de savunuldu.

Banka, dijital para biriminin ihracı ve dolaşıma sokulması için yeni mekanizmanın Çin’in ödemeler sistemini güçlendireceğini ve finansal etkinliği artıracağını da vurguladı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac