Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Chrome için yeni Flash yeteneği!

9 Haziran 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 359 Kez Ziyaret Edildi.

2015060517224410199

Google’ın tarayıcı Chrome, Flash tabanlı içerikler için yepyeni bir yeteneğe kavuşuyor!

Arama devi Google ve Adobe, popüler internet tarayıcısı Chrome için geliştirilecek yeni bir fonksiyon için işbirliği yaptı. Buna göre web sayfalarında yer alan flash içerikler için “pause – durdurma” özelliği getirilerek gereksiz animasyonların durdurulması sağlanacak.

Pil ömrünü uzatmak amacı ile getirilecek bu yenilikle birlikte kullanıcılar flash animasyonları kendi isteklerine göre durdurup devam ettirebilecekler. Chrome’un en son beta sürümünde varsayılan olarak “etkin” şekilde gelen özellik, istenildiği takdirde tamamen devre dışı da bırakılabilecek.

Akıllı analiz yeteneğine sahip bu özellik, web sayfasında yer alan ana flash içeriği koruyarak, sadece gereksiz olan animasyonları duraklatıyor. Google yazılım mühendisi Tommy Lee, bu fonksiyon ile birlikte Chrome kullanıcılarının elektrik prizi peşinde koşmadan web üzerinde uzun süre sörf yapabilmelerini sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Fonksiyon şu an için sadece Chrome masaüstü sürümü için geliştirilmiş durumda.

Flash reklam kampanyaları ile web sayfalarında animasyon reklam yayınlayan şirketler durumdan pek memnun olmayabilir. Zira bu “pause” özelliği, flash reklamların da görüntülenmesini engelleyebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için Google Adwords, flash reklam kampanyalarını HTML5 formatına dönüştürebilen bir araç sunuyor. Bu araç sayesinde flash reklamlar HTML5’e dönüştürülerek, tarayıcılarda sorunsuz şekilde görüntülenmeleri sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac