Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Bu sabit diske, 400 Blu-ray sığıyor!

14 Haziran 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 272 Kez Ziyaret Edildi.

2015061015213862985

Bu yeni sabit diske, tam 400 adet Blu-ray diskin içeriğini sığdırmanız mümkün!

Bundan birkaç ay önce Seagate 8 TB’lık sabit disklerini tanıtmış ve geniş kapasite isteyen kullanıcıların takdirini toplamıştı. Seagate’in bu atağının üzerinden çok geçmeden HGST, Seagate’i geride bırakmayı başardı bile. HGST’nin gelecek diski tam 10 TB kapasitesinde olacak.

Yeni 10 TB’lık diskini duyuran HGST, geniş depolama alanına sahip olmak isteyenleri cezbedecek gibi görünüyor. Fakat HGST, yeni disklerinde yalnızca kapasiteyi arttırmakla kalmamış, bunun yanında farklı teknolojileri de dikkate almış. HGST’nin yeni diskleri, şirketin üzerinde uzun süredir çalıştığı SMR (Shingles Magnetic Recording) teknolojisiyle birlikte okuma ve yazma noktasında büyük performans sağlayabilecek.

Öte yandan şirketin yine uzun süreli çalışmalarının ardından kavuştuğu “helyum tabanlı çözümü” disklerin performansına katkıda bulunmasının yanında plakaların daha az ısınmasını ve daha sessiz çalışmasını da sağlıyor. Öte yandan HGST’nin yeni disklerinin 256 MB ön bellek değerine sahip olacağını da söyleyelim.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac