Çatlak Dünya » Anasayfa » Yaşam

Bu göktaşı, Dünya’dan bile daha eski!

16 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 79 Kez Ziyaret Edildi.

Bu göktaşı, Dünya'dan bile daha eski!

Avustralya’da bulunan küçük bir göktaşı, daha ortada Dünya bile yokken Uzay’da geziyormuş…

Avustralya’da, yeryüzüne geçtiğimiz Kasım ayında düştüğü anlaşılan ve Dünya’dan bile daha yaşlı olduğu fark edilen bir göktaşı bulundu. Yerleşim alanlarına oldukça uzak bir bölgeye düştüğü belirtilen göktaşı üzerinde özel bir kamera sistemi ve gelişmiş yöntemlerle yapılan incelemeler sonucu bulunan kayanın 4.5 milyar yaşında olduğu açıklandı.

Ülkenin William Creek ve Marree adlı bölgelerinde yaşayan bazı sakinleri tarafından gökyüzünden 27 Kasım 2015’te düştüğüne tanık olunan göktaşının ayrıca Avustralya’nın bu bölgeyi gözleyen Desert Fireball Network kamera sistemine de takılması kayanın izini bulmayı kolaylaştırdı.   

Eyre Gölü’nün yakınlarına düştüğü tespit edilen 1.7 kg ağırlığındaki kaya, kalın ve tuzlu bir göl çamuruyla kaplı halde bulundu. Çarpışmanın etkisiyle yüzeyin 42 cm altına kadar giden göktaşının 4.5 milyar yılı aşkın bir zaman dilimi öncesinde, yani Güneş Sistemi’nin henüz ilk oluşum dönemlerinde oluştuğu tahmin ediliyor.

Bu göktaşı, Dünya'dan bile daha eski!

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac