Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, İnternet Haberleri

Bill Gates ve Paul Allen 32 Yıl Sonra Aynı Pozu Verdi

15 Nisan 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.136 Kez Ziyaret Edildi.

Bill Gates ve Paul Allen 32 Yıl Sonra Aynı Pozu Verdi

Microsoft’un iki kurucusu Bill Gates ve Paul Allen’ın 1981 yılında o dönemin en popüler bilgisayarlarının başında verdikleri pozun 2013 versiyonu …

Microsoft’un iki kurucusu Bill Gates ve Paul Allen‘ın 1981 yılında o dönemin en popüler bilgisayarlarının başında verdikleri pozun 2013 versiyonu da çekildi.

Bill Gates ve Paul Allen, yani Microsoft’un kurucularından ikisi, 32 yıl önce çektirdikleri bir fotoğrafın aynısını tekrar çekti. 1981 yılında IBM’le yapılan ilk işletim sistemi sağlayıcısı anlaşmasını kutlamak amacıyla çekilen ilk kareden tam 32 yıl sonra tekrarlanan bu poz, Seattle’daki Paul Allen tarafından kurulmuş olan Living Computer Muesum, yani Yaşayan Bilgisayar Müzesi’nde çekildi ve fotoğrafı bizzat Paul Allen kendi Twitter hesabından yayınladı.

O dönemlerde Unix sistemleri üzerinde çalışan IBM bilgisayarları ev kullanıcılarına indirgeyen bir işletim sistemi gereksinimi sonucu doğan Microsoft, yakın bir gelecekte bu pazarın tek hakimi olacaktı.

MS Dos’un kısa tarihçesi

1981 yılından 2000 yılına kadar toplam 8 ayrı MS DOS sürümü çıktı. 1981 yılında başlayan MS DOS 1.0 macerası, 2000 yılındaki MS DOS 8.0 ile son buldu. Windows serisi ile eş zamanlı olarak geliştirilen MS DOS işletim sistemi, Windows XP çıktıktan sonra, bu sistemin disketten açılış disketleri oluşturulmasını sağlamak amacıyla güncellenen 8.0 sürümü ile son kere yenilenmişti.

Windows da benzer bir akıbete mi kurban olacak göreceğiz. Zira Windows 8 de bir anlamda Microsoft’un Windows serisinin sekizinci işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. Windows işletim sistemleri şöyle sıralanıyor.

Windows 1.0

Windows 2.0

Windows 3.0 ve 3.1

Windows 95 ve Windows me

Windows XP

Windows Vista

Windows 7

ve son olarak Windows 8

Şu anda geliştirilme aşamasında olan Windows Blue ise Windows 8’e bir güncelleme olarak gelecek. Microsoft, Windows 8 ve Blue’dan sonra yepyeni bir işletim sistemi deneyimine geçer mi, bekleyip göreceğiz ama tarih tekerrürden ibaret lafını da kulağımıza küpe olarak saklayalım diyoruz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac