Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

Biçimlendirme için FAT32 mi, NTFS mi?

28 Kasım 2012 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 1.702 Kez Ziyaret Edildi.

FAT32 mi, NTFS mi?

USB belleğinizi hangi dosya sistemiye biçimlendirmeniz daha iyi olur? Cevap içeride…

USB flaş disklerinizde hangi dosya sistemini kullanmalısınız, FAT32 mi, NTFS mi?

Flaş diskiniz için en uygun dosya sistemi, neredeyse her cihazda çalışan FAT32’dir. NTFS dosya sistemi, harici sabit diskleriniz için iyi bir seçenek olsa da, USB çubuğunuz için çok uygun olmayabilir. Bunun birkaç neden var. Modern işletim sistemleri FAT32’yi okuyup yazabilseler de, aynısı NTFS için geçerli değil. Örneğin Mac’lerde NTFS’ye yazmak için ek bir yazılım yüklemeniz gerekecektir.

Diğer bir sorun ise NTFS’nin dosyalarda yaptığınız tüm değişiklikleri bir günlüğe kaydetmesi ve dolayısıyla çok fazla yazma işlemi yapması. USB flaş diskler, okunmaktan ziyade yazmakla yıpranırlar. Bu nedenle NTFS, flaş diskinizin ömrünün daha hızlı tükenmesine yol açar.

Harici sabit disklerde ise NTFS’yi kullanmanızı öneriyoruz. FAT32, 32GB’dan büyük bölümleri desteklemediğinden, örneğin 500GB’lık bir sabit diski bölümlemeden kullanabilmek için NTFS kullanmanız gerekiyor. Harici sabit disklerin USB flaş disklerdeki ölçüde bir yıpranma sorunu da yoktur.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac