Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Beyin okuma gerçek oldu

25 Şubat 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 896 Kez Ziyaret Edildi.

Beyin okuma gerçek oldu

Bein okumanın bir hayal olduğunu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse bu haber sizi biraz şaşırtacak!

Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, fare beyninin gerçek zamanlı aktivitelerini inceledi. Farenin beyin çıkıntısına mikroskop yerleştirerek yapılan inceleme, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisine ışık tutacak.

Bilim adamları öncelikle fare beynine gen tedavisi uygulayarak, farenin sinir hücrelerinin kalsiyum iyona duyarlı yeşil floresan proteinine tepkisini ölçmeye çalıştı. Fare belli bir uyaranla karşılaştığında sinir hücresi harekete geçti ve kalsiyum proteini uyararak, tüm hücrenin yeşil floresan ışık yakmasını sağladı.

Daha sade deyimiyle; farenin, bulunduğu alanda belli bir bölgeye gittiğinde sinir hücresinin yeşil ışık yaktığı, başka bir alana yöneldiğinde ise önceki ışığın sönerek farklı bir hücrenin yeşil ışık yaktığı saptandı.

Araştırmayı yürüten ekipten Mark Schnitzer, durumu şöyle özetledi: “Odanın etrafında yürüdüğünüzü düşünün. Koltuğa yöneldiğinizde beyninizin farklı bir hücresinde, masaya yöneldiğinizde ise yine farklı bir hücrede ışık yanar. Bunu anlayabilmemiz, bir şekilde beyni okuyabildiğimiz anlamına geliyor.”

Bilim adamları, deneyin ardından bir ay geçtikten sonra bile, farenin beyin hücrelerinin, bu adımlara aynı şekilde cevap verdiğini belirtti. Schnitzer, deneyin beyin hastalıklarını saptama ve iyileştirme açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac