Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri, İnternet Haberleri

Başlangıç Sayfası Değişmiyor Diyorsanız İşte Yanıtı

2 Şubat 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 2.595 Kez Ziyaret Edildi.

Başlangıç Sayfası Değişmiyor Diyorsanız İşte Yanıtı

Bilgisayarınızdaki tarayıcıda açılış sayfası, giriş sayfası ya da başlangıç sayfası değişmiyor diyenlerdenseniz çözümü bu yazımızda.

Bilgisayarınızdaki tarayıcıda açılış sayfası, giriş sayfası ya da başlangıç sayfası değişmiyor diyenlerdenseniz çözümü bu yazımızda.

Bu yazımızdaki yöntemi uygulayarak tarayıcınızı ele geçiren uygulamalardan kurtulacaksınız ama bunun için biraz bilgisayar dosya ve klasör yapısı becerisine ihtiyacınız olacak. İşte çözümüzüz:

Bilgisayarınıza kurduğunuz çeşitli programlar ya da eklentiler Chrome, Firefox ya da Internet Explorer ana sayfasını, açılış sayfasını ya da başlangıç sayfasını ele geçirip değişmesini engellerler. ya da en basit haliyle klasik bilgilerinizle değiştirmenizi iyice zorlaştırırlar. Antivirüs uygulamaları da bir işe yaramaz. Çünkü tarayıcınızı bir nevi hijack eden yani rehin alan bu minik uygulamalar virüs değiller. Bugün internette kısa bir arama yapsanız pek çok forumda V9, Babylon, 22apple, iLivid ve Bearshare gibi sitelerin tarayıcıların ana sayfaları olmalarının önüne geçilemediğini görürsünüz. Eğer siz de bu durumdan şikayetçiyseniz, Chrome, Firefox ya da Internet Explorer ana sayfasını tekrar eski haline dönüştürmek için biraz bilgisayar becerisine ihtiyacınız olacak.

Tarayıcımın anasayfasını, açılış sayfasını nasıl eski haline getirebilirim?

Bilgisayarınızdaki tarayıcıda açılış sayfası, giriş sayfası ya da başlangıç sayfası değişmiyor ise Chrome örneğimizi izleyerek bu tutsaklıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Google Chrome için Anasayfa, açılış sayfası, başlangıç sayfası degistirme:

1- Masaüstünüzdeki Google Chrome simgesine fareyle sağ tıklayarak açacağınız menüdeki Özellikler satırını seçin.

2- Açılan Özellikler menüsü altından “kısayol” sekmesini seçtikten sonra, “Dosya Konumunu Aç” butonuna tıklayın.

3- Ekrana gelecek olan Google Chrome’un kurulu olduğu klasörde old_chrome.exe ve chrome.exe olarak iki adet dosya göreceksiniz. Burada Chrome.exe’yi silin, ardından da old_chrome.exe adlı dosyaya fareyle sağ tıklayarak, dosyanın adını Chrome.exe olacak şekilde yeniden adlandırın.

4- Şimdi masaüstüne geri dönebilirsiniz. Masaüstünüzdeki Google Chrome simgesine tekrar farenin sağ tuşu ile tıklayarak açılan menu ekranından Özellikler satırını seçin. Daha sonar yine “Kısayol” sekmesine gidin. Şimdi “Hedef” bölümündeki linki düzenlemeniz gerekiyor.

5- Hedef sekmenizde bu örneğimizde V9 açılış sayfasını bilgisayarımızdan kaldırmamızı sağlayacak yönergeleri anlatacağız. “C: \Users\Mystrandel\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe tr.v9.com/tam/tam_3567891234_567351 ” gibi bir link çıkacak. Buradaki adres satırında dikkatli bir şekilde chrome.exe’den sonraki bölümü silerek son durumu “C: \Users\Mystrandel\AppData\Local\Google\Chrome\Application\chrome.exe” haline getirdikten sonra “Uygula” butonuna basarak bu pencereden çıkabilirsiniz. Hedef sekmesindeki adresi dikkatlice incelerseniz orada aynı zamanda kullanıcı adınızın da olduğunu göreceksiniz. Bu örneğimizdeki kullanıcı adı Mystrandel olduğu için ekran görüntüsünde onu görüyorsunuz. Dolayısıyla kendi bilgisayarınızdaki Hedef bölümündeki dosya adresi satırında C: \Users\ kısmından sonraki alanda kendi kullanıcı adınız olmalıdır. C: \Users\pcextra\AppData… gibi.

6- Şimdi teorik olarak açılış sayfamızı, giriş sayfamızı ya da başlangıç sayfamızı (siz her ne tabiri kullanıyorsanız) değiştirmek için geriye tek bir işlem daha kaldı. O da Chrome tarayıcımıza girerek ana sayfamızı örneğin Google giriş sayfası yapmak. Bunun için Chrome tarayıcınızda Ayarlar kısmına girmeliyiz ya da tarayıcıda adres satırına Chrome: //settings/ yazmalıyız. Burada “Başlangıçta” kısmında dilediğiniz sayfayı ekleyebilirsiniz. Google açılış sayfası için “Belirli bir sayfayı veya sayfaları aç” satırındaki “Sayfaları ayarla” linkine tıklayıp karşınıza gelecek kutucuğa http: //google.com.tr adresini yazabilirsiniz.

Güvenli anasayfa açılış siteleri olarak Netmahal.com

Tam olarak bu noktada Netmahal.com için minik bir açıklama ekleyelim. Eğer bilgisayarınızda netmahal nasıl kaldırılır sorusunu yanıtını arıyorsanız çözüm çok basit. Netmahal.com kullanmak istemeyen kullanıcılarına anasayfa üzerindeki “Kaldır” seçeneği sunuyor, bu seçeneğe ulaşmak için www.netmahal.com/uninstall.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz netmahal.com’un backlink hizmeti için Link Ortaklığı programı adresi olan http: //www.netmahal.com/friendlink.htm sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: PcExtraComTr

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
  Gelen Aramalar 
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac