Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Bankalar XP için Microsoft’a para ödeyecek

23 Mart 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 418 Kez Ziyaret Edildi.

atm-windows-xp

XP desteğine devam etmesi için Microsoft’a büyük ödemeler yapmaya hazır olanlar var!

Microsoft, 12 yıldır yıldızı sönmeyen Windows XP‘ye son vermek için 8 Nisan’da işletim sistemine destek vermeyi keseceğini duyurmuştu.

Ancak bu karar başka bir problemin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünyadaki bankaların çoğu, Windows XP işletim sistemini ATM‘lerinde kullanıyorlar. XP’ye desteğin kesilmesi ve yamaların yayınlanmayacak olması bu ATM’lerin hacker’lara karşı savunmasız kalması anlamına geliyor.

İngiltere’deki büyük bankaların her biri, (Lloyds Banking Group , Royal Bank of Scotland, HSBC, Barclays and Santander UK) ATM’leri yenilemek yerine, Microsoft’ta her yıl 100’er milyon dolarlık ödemeler yapmaya hazır olduklarını açıkladılar ki, bu rakam, bankamatikleri yenilmekten çok daha ucuza gelecek gibi görünüyor.

Microsoft ise henüz bu teklife cevap vermedi ancak öyle görünüyor ki, bankalara özel bir müşteri servisini hizmete sokarak, XP’den milyar dolarlar seviyesinde gelir elde etmeye devam edecek. Kısacası Microsoft yine dört ayağının üzerine düştü.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac