Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Apple ve Google’a Secret şoku

21 Ağustos 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 694 Kez Ziyaret Edildi.

2014082016254498972

Bu popüler uygulama hem Apple’ın, hem de Google’ın başına büyük işler açmak üzere…

Arkadaşlarınız arasında “isimsiz” dedikodular yaymanıza ve yüz kızartıcı itiraflar yapmanıza olanak tanıyan Secret uygulaması, başkalarını aşağılama gibi kötüye kullanıma oldukça açık bir uygulama. Secret’in kötü amaçlı kullanımından bıkan bir Brezilya hakimi ise Apple ve Google’ın Secret uygulamasını, ilgili uygulama mağazalarından kaldırmasına hükmetti. Bununla da kalmayan hakim, iki firmanın uygulamayı kullanıcıların cihazlarından silmesini istedi. Bu arada Microsoft’un da uygulamanın Windows Phone’daki karşılığı olan Cryptic’i kaldırması gerekiyor.
Üç firma, mahkemenin hükümlerine uymamaları halinde günde yaklaşık 8.870 dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacaklar. Bu miktar, Apple ve Google için önemli gibi görünmese de firmalar, sadece tek bir uygulamayı bir ülkeye sunmak için bu cezayı ödemek istemeyeceklerdir.
Firmalar, uygulamaları, en azından Brezilya sınırları içerisinde mağazalarından kaldırmış durumdalar. Uygulamayı cihazlardan, uzaktan kaldırmak, teknik olarak mümkün olsa da, bu yöntem daha çok zararlılar için kullanılıyor. Bu yüzden üç dev, bu yöntemi kullanmakta çok istekli davranmayabilirler. Firmaların önünde başka bir çare olup olmadığı konusu ise belli değil.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac