Çatlak Dünya » Anasayfa » Mobil Dünya

Apple SIM nedir, ne işe yarıyor?

18 Ekim 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 427 Kez Ziyaret Edildi.

2014101721245413572

Apple’ın yeni iPad ve Mac’lerinin gölgesinde kalan, kimsenin fark etmediği yeniliği: Apple SIM!

Apple’ın dünkü etkinliğinde herkesin odak noktasında yeni iPad’ler ve yeni iMac vardı. Ancak firma, sessizce bir başka tanıtım daha yaptı ve “Apple SIM” ile bir çeşit mobil sağlayıcıya dönüştüğünü duyurdu.
Firma, henüz abone olabileceğiniz bir 4G ağı sunmuyor, ancak herhangi bir ağda çalışabilecek, yeniden programlanabilir yeni bir SIM türünü kullanmaya başlamış durumda. Bu sayede kullanıcılar, SIM kartını cihazın içinden çıkartmaya gerek kalmadan taşıyıcılar arasında geçiş yapabilecekler (en azından teoride).
Ancak şu an itibariyle işler o kadar da tıkırında değil. Yeni SIM’ler AT&T, T-mobile ve Sprint gibi ABD merkezli sağlayıcıları destekliyor ancak Verizon’un adı listede yok. ABD’nin dışında desteklenen tek ağ ise İngiltere’nin EE ağı.
Apple’ın yeni SIM kartının geniş anlamda desteklenmesi için elbette yukarıdaki sağlayıcı listesinin genişlemesi, bunun yanında teknolojinin diğer cihazlarda kullanılması gerekiyor. Mobil sağlayıcıların Apple’ın planlarına müdahale etmek isteyecekleri de bir gerçek.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac