Çatlak Dünya » Anasayfa » Medya

Apple mühendisleri baskılara boyun eğmiyor!

31 Mart 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 46 Kez Ziyaret Edildi.

Apple mühendisleri baskılara boyun eğmiyor!

Firmanın ilk yıllarında ön plana çıkan anti-otoriter tutum, görünüşe göre geri döndü!

İlk reklamlarından birinde 1984’ün neden George Orwell’in distopik romanındaki gibi bir 1984 olmayacağını iddialı bir biçimde dile getiren Apple‘ın bu anti-otoriter tavrı öyle görünüyor ki halen kaybolmuş değil. Zira, bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre firma bünyesindeki birçok yazılım mühendisi, FBI’ın Apple’dan talep ettiği özel hack işlemini gerçekleştirmektense istifa etmeyi tercih edebilir.

Konuyla ilgili New York Times’a bir açıklama yapan Apple‘ın mühendislik biriminin eski yöneticisi Jean-Louis Gassée, firmadaki bu tavrın bağımsız ve aynı zamanda isyankar bir kültürel yapıyla ilgili olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Eğer hükumet bu mühendislerden bir dayanışma ya da ortaklık bekliyorsa, işleri biraz zor.

Apple’ın güvenlik ve gizlilik biriminden bir önceki ürün müdürü Window Snyder da bu konuda aynı şeyi düşünüyor: “Eğer birileri onları kendi kişisel değerlerinin dışında kalan bir şeylerde çalışmak için zorlama teşebbüsünde bulunursa, başka bir yerde kendilerine daha uygun bir yer arayışına girebilirler.

Haberde ayrıca, FBI’ın Apple’dan talep ettiği iPhone’lara arka kapıdan girmek için gereken 6-10 kişilik mühendis ekibinin de halihazırda oluşturulamayacağı ve Apple’ın içsel dinamiklerine bağlı olarak böyle bir ekibi kurmak için zorlamanın da işe yaramayacağı belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac