Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

Antika kameradan müthiş yetenek

8 Eylül 2013 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 703 Kez Ziyaret Edildi.

antika-kameradan-muthis-yetenek

 

 

 

Kodak’ın yıllar önce ürettiği bu kameranın yapabildiğini, bugünün canavar kameraları bile yapamıyor!

Günümüz teknolojisi ile üretilen fotoğraf makineleri, çektikleri her fotoğraf için pek çok farklı bilgi kaydediyorlar. Bu şekilde hangi fotoğrafın nerede, ne zaman çekildiğini hatırlamak son derece daha kolay oluyor. Ancak bu durum her zaman böyle değildi.

Kodak, işte tam bu sebep yüzünden 1914 yılında “Autographic” olarak adlandıran bir fotoğraf makinesi üretmişti. Bu makinenin özelliği ise, fotoğrafçıların, çektikleri fotoğraflar üzerine bilgi eklemelerini sağlamalarıydı. Tabii ki bu bilgiler zaman ve yer olabildiği gibi, çekilen fotoğrafın imzalanmasında da kullanılabiliyordu. Başka bir deyiş ile, Autographic, dünyanın ilk EXIF datası bulunduran kamerasıydı.

Kameranın arkasında bulunan küçük bir panel, kullanıcıya, negatif üzerine istediği bilgiyi ekleme imkânını sunmaktaydı. Bu iş için kullanılan aletker ise bir parça karbon kâğıdı ve metal bir iğneden ibaretti. Panel birkaç saniye açık tutulduğunda, yazı, baskının kenarına işlenmekteydi.

Ancak özellik zamanından ilerde olduğu için, ya da insanlar bir kalem ile fotoğrafın arkasınayazabileceklerini fark ettikleri için, bu özellik çok tutunamadı ve 1932 yılında Kodak bu makinenin üretimini durdurdu. Bu hareketin asıl üzücü yanı ise, fikirden tamamen vazgeçilmesi oldu.

Günümüzde pek çok kişi dijital fotoğrafları tercih ediyor ve kullanıyor ancak böyle bir makine bundan 15, 20 yıl önce tekrar üretilse güzel olmaz mıydı? Şu anda bile böyle bir makine ile sevdiğiniz ve bir daha göremeyeceğiniz biri, örneğin bir konserde karşılaştığınız şarkıcı veya sokakta gördüğünüz bir ünlü, ile fotoğraf çektirdiğinizde anında imza alabilir ve bunu hiçbir uğraş olmadan fotoğrafta görebilirdiniz…

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac