Çatlak Dünya » Anasayfa » Genel

Android 6.0, iOS 9’a karşı!

11 Kasım 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 230 Kez Ziyaret Edildi.

2015103017591556572

Google ve Apple’ın mobil işletim sistemlerinin son sürümlerini, en temel yönleriyle karşılaştırdık!

Google ve Apple‘ın işletim sistemlerinin yeni sürümleri ortaya çıktığına göre onları tekrar karşılaştırmanın zamanı geldi. İki devin ekosistemleri arasında kararsız kaldıysanız, yazımızı okumaya devam edin.

Tasarım ve arayüz

Android 6 ve iOS 9, görsel anlamda büyük bir değişiklik getirmiyor. Google’ın Material Design’ı renkli, kalın ancak hoş görünümlü tasarımını koruyor. iOS ise biraz daha temiz ve şık. Hangisinin daha güzel göründüğünün kararını vermek, size ait bir iş.

Split View ve Slide Over işlevleriyle iOS 9’un tablette biraz daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Android ise büyük cihazlarda biraz “uzatılmış” gibi görünüyor.

Önemli farklar

Android, kişiselleştirme konusundaki liderliğini sürdürüyor. iOS uygulamaları uyarı merkezine araçlar yerleştirebiliyorlar, ancak giriş ekranınıza takvim eklemek istiyorsanız bunun için Android’li bir cihaza ihtiyacınız var. Bunun yanında alternatif bir launcher yükleyerek Android’in stok görünümünü değiştirme olanağına iOS’ta sahip değilsiniz.

Apple’ın varsayılan numara çevirici, SMS veya kişiler uygulamasını beğenmiyorsanız bunları değiştirme imkanınız bulunmuyor. Bu birçok iOS kullanıcısı için sorun değil, ancak daha fazla özgürlük için Android’i tercih etmelisiniz.

Apple’ın son zamanlarda gizliliğe giderek daha çok önem verdiğine değinmek gerekiyor. Örneğin Siri’nin depoladığı bilgiler Apple’a gönderilmiyor, ancak bu cihazlar arasında size özel bir deneyim sunmada bazı dezavantajlar doğurabiliyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac