Çatlak Dünya » Anasayfa » İnternet Haberleri

ABD ve Asya arasına 60 terabit’lik yeni kablo

16 Ağustos 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 383 Kez Ziyaret Edildi.

201408141131577872

Google, internet hızını adeta katlayacak olan bu kablolar için kesenin ağzını açtı!

ABD ve Asya, çok yakında saniyede 60 terabit taşıyabilen denizaltı kablolarla birbirlerine bağlanacaklar.
Hızıyla nefes kesmeye hazırlanan, ismiyle de şaşırtmayan FASTER adındaki ağ, Routers’ın raporuna göre Los Angeles, San Francisco, Oregon ve Seattle’ı Japonya’daki Chikura ve Shima ile bağlayacak. Rapor, Asya merkezli China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI, SingTel’ın ve Google’ın bu ağa 300 milyon dolar yatırımda bulunacağını söylüyor. Ağ, 2016’nın ikinci çeyreğinde hizmet vermeye başlayabilecek.
Google’ın teknik altyapı başkan yardımcısı Urs Hölzle, Google+ hesabında yaptığı açıklamada ürünlerinin hızlı ve güvenilir biçimde çalışmasını istediklerini ve bunun müthiş bir ağ alt yapısına ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Bu bazen okyanustan geçmenizi gerektirir” diyen Hölzle, 2008’deki UNITY ve 2011’deki SJC ile birlikte FASTER’ın Asya’daki kullanıcılara daha hızlı ve güvenilir bir internet sunacağını söyledi.
Okyanus altından iletişim kabloları geçirme, yeni değil, 150 yıldan öncesine dayanan bir yöntem. Kabloları döşeme yöntemi ise uzun süredir değişmiş değil. Kablo ağının ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğunu bu haritada görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac