Çatlak Dünya » Anasayfa » Bilgisayar Haberleri

9 dolara mini mini bir PC: CHIP

15 Mayıs 2015 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 270 Kez Ziyaret Edildi.

2015051103575213446

Sadece 9 dolara minik bir PC: Karşınızda CHIP! Ve hayır; bizimle hiç bir ilgisi yok!

Hacker’ların ve yazılımcıların büyük ilgi gösterdiği 25 dolarlık bilgisayar Raspberry Pi’yi duymuşsunuzdur. Tek bir devre kartından oluşan ve üzerine gerekli diğer donanımların ve yazılımların yüklenmesiyle tam bir bilgisayara dönüşen bu minik devreler belli çözümler için ucuza bilgisayar ihtiyacı olan insanların da işlerini görüyor.

Şimdi pazara yeni bir isim daha giriyor. Bizimle hiç bir bağı olmasa da adı CHIP olan yeni devre bilgisayar şu anda Kickstarter üzerinde fon topluyor ve sadece 9 dolara satılacak. Elbette bu fiyata işletim sistemi, sabit disk, monitör, klavye gibi bileşenler dahil değil. Ancak cihazın kendi dahili depolama alanı bulunuyor ve kullanıcılar ücretsiz bir işletim sistemi kurarak, çok ucuza bir PC sahibi olabiliyorlar. CHIP, basit oyunları çalıştırmaya veya LibreOffice gibi ofis yazılımlarını çalıştırmaya, Web’de gezinti yapmaya yeterli oluyor.

1GHz işelmci, 512MB RAM ve 4GB depolama alanı CHIP’i belirli bir görev için veya yazılım geliştirme projeleri için ideal, ucuz, kullanışlı bilgisayar adayı yapıyor. Kickstarter’da ortaya çıkan CHIP’in, ayrıca bir cep modeli de gelecek ve bu modelde minik bir ekran ve pil de yer alacak. Böylece kullanıcılar onu mobil olarak da kullanabilecekler.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac