Çatlak Dünya » Anasayfa » Wordpress

50.000 siteyi esir alan zararlı Eklenti!

25 Temmuz 2014 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 595 Kez Ziyaret Edildi.

2014072415391222018

Küçük bir eklenti üzerinden bulaşan bu zararlı, dünya çapında 50.000 siteye yayılmış durumda!

Güvenlik araştırmacıs Daniel Cid’in raporuna göre, popüler içerik yönetim sistemi WordPress’in bir eklentisi üzerinden yayılan zararlı bir yazılım, 50 bin siteye bulaşmış bulunuyor.
Bulaştığı sistemlere arka kapı açan yazılım aynı zamanda bulaştığı WordPress’in bulunduğu sunucudaki diğer sitelere de kendini kopyalıyor. Böylece hızla yayılan zararlı yazılım internetin kabusu olmuş durumda.
MailPoet eklentisi üzerinden WordPress’e bulaşan zararlı, söz konusu WordPress hesabı ile hiçbir alakası bulunmayan ama sadece aynı sunucuda host edilen diğer web sitelerine de bulaşabildiği için site yöneticileri çaresiz durumda. Daniel Cid, zararlının yayılımını yavaşlatmak için WordPress kullanıcılarını, sitelerini güncellemeleri konusunda uyarıyor.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  


avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac