Çatlak Dünya » Anasayfa » Teknoloji Haberleri

3D yazıcılarda ilginç güvenlik açığı!

7 Mart 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 115 Kez Ziyaret Edildi.

3D yazıcılarda ilginç güvenlik açığı!

Son zamanların ilgi çeken teknolojisi 3D baskının, bir de karanlık tarafı varmış…

Hemen her gün teknolojik bir cihaz veya yazılım üzerinde keşfedilen güvenlik açıklarına bir yenisi daha eklendi. Bu defa hedefte 3D yazıcılar var. California Irvine Üniversitesi araştırmacıları, 3D baskı sürecinde önemli sayılabilecek bir güvenlik ihlalini ortaya çıkarttıklarını açıkladılar. Buna göre, 3D kaynak kodu olmaksızın, sinyal sesi üzerinden ters mühendislik yoluyla projeyi yeniden üretmek mümkün.

UCI Gelişmiş Entegre Cyber-Fiziksel Sistemler Laboratuvarı Profesörü Mohammad Al Faraque liderliğinde araştırmalar gerçekleştiren bir ekip tarafından keşfedilen bu yönteme göre, 3D yazıcının modeli basarken kaynak koduna ihtiyacı yok. Onun yerine 3D yazıcının çalışırken çıkarttığı sesi kaydedebilecek bir akıllı telefon üzerinden, tersine mühendislikle projeyi “çalmak” mümkün olabiliyor. Bu, özellikle patenti alınan 3D projeler için bir sorun teşkil edebilir. Zira patentli bir 3D baskı projesinin kaynak kodunu elde edemeyen kötü niyetli kişiler, 3D yazıcının projeyi üretirken yaydığı sinyali casusluk yoluyla elde ederek, kaynak koduna dolaylı yoldan ulaşabilirler.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac