Çatlak Dünya » Anasayfa » Eğitim & Bilgi

109 kilometrelik asal sayı!

12 Şubat 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 106 Kez Ziyaret Edildi.

109 kilometrelik asal sayı!

Keşfedilen bu yeni asal sayıyı kağıda yazarsanız, tam 109 klometrelik bir sayınız olacak!

Yalnızca bire ve kendine bölünebilen asal sayıların tıpkı sayıların sonsuz oluşu gibi sonsuza doğru gittiği varsayılıyor. Fakat doğal olarak rakamlar yükseldikçe ve ileriye doğru saydıkça bu özellikteki sayılara da giderek daha az rastlanıyor. Örneğin bir önceki en büyük asal sayının keşfedilip kaydedilmesinin üzerinden neredeyse üç yıl geçti. Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) tarafından 25 Ocak 2013’te bulunan bu sayı (2^57885161 – 1) tam 17.425.170 hane uzunluğundaydı.

Bu yıl aynı zamanda kuruluşunun 20. yıldönümünü kutlayan GIMPS yeni bir rekorun da duyurusunu yaptı ve dünya üç yıllık bir aranın ardından yeni en büyük asal sayısına kavuştu: 2^74207281 – 1. Şimdiye kadar bilinen en büyük asal sayı olma özelliğine sahip olan bu değer 22.338.618 haneli ve kağıda yazdığınızda, uzunluğunun 109 kilometreyi bulacağı söyleniyor.

Central Missouri Üniversitesi’nden Curtis Cooper‘ın gönüllü çalışması sonucunda bir bilgisayar aracılığıyla bulunan sayı aynı zamanda Cooper’ın bulunmasına aracı olduğu dördüncü rekor. GIMPS bünyesinde Scott Kurowski ve Aaron Blosser da bu yeni keşife katkıda bulunan araştırmacılar arasında yer alıyor.

M74207281 olarak da adlandırılan bu asal sayının, GIMPS kurucusu George Woltman tarafından tasarlanan bir yazılımla çalışan, Intel I7-4790 CPU işlemcili bir bilgisayarda 31 gün süren bir hesaplamanın sonunda bulunduğu belirtiliyor.

GIMPS’in yeni hedefi ise 100 milyon haneli bir asal sayıya ulaşmak.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac