Çatlak Dünya » Anasayfa » Eğitim & Bilgi

10 yaşındaki çocuk Instagram’ı hack’ledi!

9 Mayıs 2016 | Yazar: Mümin Köykıran | Yorum yok | 10 Kez Ziyaret Edildi.

10 yaşındaki çocuk Instagram'ı hack'ledi!

Instagram’ı hack’lemeyi başaran 10 yaşındaki çocuk, bir servet kazandı!

Normalde 10 yaşındaki bir çocuğun elindeki paranın; aylar süren biriktirmenin sonucunda ancak yeni bir bisiklet almasına yetecek kadar olmasını beklersiniz. Fakat artık devir değişti! 10 yaşındaki Finli Jani, çok daha yüksek bir meblağ (10 bin dolar) elde etmenin şaşırtıcı bir yolunu buldu: Instagram‘ı hack’lemek.

Finlandiya’nın tabloid gazetelerinden Iltalehti‘de yer alan habere göre Instagram’ın sunucularına sızmanın bir yolunu bulan Jani, kullanıcıların fotoğraflarının görünmesini sağlayan kodları sildi. Jani’nin Instagram’da bir hesap açabilmek için üç yıl daha beklemesi gerektiğini düşündüğümüzde söz konusu hack çok daha ilginçleşiyor. 10 yaşındaki hacker’ın, Facebook‘un yetenekli mühendislik ekibinin bile gözden kaçırdığı bir bug keşfetmesi tüm dünyada büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

Söz konusu savunma açığını keşfeden gencin konuyla ilgili Instagram’a gönderdiği e-postanın ardından firma bu açığı birkaç gün içerisinde bir yamayla kapattı. Facebook yönetimi ise bunun ardından bug avcılığı programı kapsamında vadettiği 10 bin dolarlık ödülü, bu 10 yaşındaki hacker’a iletti.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
quup FaceBook'ta paylaş
 Yazının Etiketleri  
avatar

Mümin Köykıran

http://catlak-dunya.com Araştırmayı seven birisiyim, meraklı bir kişiliğim var bilgisayar ile ilgili hiçbir konuda uğraşmaktan sıkılmam. Kendimi bilgisayar ile ilgili her konuda geliştirmeye çalışıyorum. Çanakkale On Sekiz Mart Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisiyim. Google+

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

sayac